‘YENİ ÇORUM’A ONAY!

Güncelleme : 2013-04-02   00:56:53

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün “Yeni Çorum” olarak nitelendirdiği imar planı revizyonu Belediye Meclisi’nden geçti.
Çepni Mahallesi, Çöplü Mahallesi, Ulukavak Mahallesi dahilinde kalan Çevreyolu, Akşemsettin Caddesi ve Hıdırlık Mevkii kuzeyinde yer alan Aşağı Sanayi bölgesini kapsayan 180 hektarlık alanda imar planı revizyonu yapılması Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi.
Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, bir yılı aşkın süredir bölgede çalışma yaptıklarını, Çorum’u yeni meydanlara, yeni ticaret alanlarına, yeni konutlara kavuşturmak, şehir içerisinde sıkışan resmi kurumları taşımak amacıyla söz konusu bölgede imar planı revizyonu yapıldığını söyledi.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 180 hektarlık alanı kapsayan içerisinde 25 bin metrekare büyüklüğünde kent meydanı, belediye hizmet binası, 10 katlı imara açılan ve geniş sosyal donatı alanları bulunan binalar, 3 ilkokul, 1 lise, 2 sağlık tesisi, 3 sosyal ve kültürel tesis ile 2 cami ve 10 adet parkın bulunduğu proje hakkında meclise bilgi verdi.
Gazi ve İnönü Caddesi’nde yeni ticaret alanlarının oluşturulamadığını, şehrin yeni yüzüne cevap verebilecek, gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayabilecek alternatif caddelerin olmadığını, insanların yaya olarak dolaşabileceği çarşıların yetersiz olduğunu, mevcut caddelerde de büyük bir trafik yoğunluğunun olduğunu, Çorum’a nefes aldırabilecek yeni meydanların, çarşıların, gezinti alanlarının, parkların gerekli olduğunu ifade eden Başkan Külcü, “otopark büyük bir sorun haline geldi. Şehrin nüfusu giderek artıyor, bu artışa paralel olarak ticari, ekonomik büyüme de sürüyor. Kenti geleceğe hazırlama, geliştirme noktasında sıkıntı çekiyoruz. Bu yüzden çok kapsamlı bir imar çalışmasına ihtiyacımız var” dedi.
Meydan Camii yanında 50 bin m2’lik bir meydan planlandığını, buranın Çorum’un yeni merkezi olacağını, bazı resmi binaların bu bölgeye taşınacağını, bölgenin meydanlarıyla, ticaret merkezleriyle cazibe merkezi haline geleceğini dile getiren Başkan Külcü, Akıncılar Kavşağı’nda 10 kat yapılama izni verileceğini, bu bölgenin Kent Park ile bütünlük sağlanacağını, Aşağı Sanayi için 4 yıldır yaptıkları çalışmanın da bu imar planıyla şekilleneceğini, bölgede 5 bin konut inşa edileceğini, bu konutlarda 25 bin kişinin yaşamasının hesaplandığını, Belediye ve Valilik binalarının da bu bölgede bulunacağını anlattı. Külcü, yeni bir Çorum yarattıklarını dile getirerek, kentlerin rekabetinde Çorum’u öne geçirecek bir hayalin peşinde olduklarını, Çorum’un geleceğini inşa eden bir çalışma yaptıklarını belirtti.
Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Hayvan Pazarı’nın bulunduğu alana belediye hizmet binası ve yanına Valilik binası planlandığını anlatan Külcü, söz konusu alanda 22 bin metrekarelik yeni bir meydan tahsis edildiğini belirtti.
Külcü, “Eski dokumuzu korurken, oluşturacağımız Yeni Çorum’la birlikte, kentlerin rekabetinde Çorum’u öne çıkaran bir merkez inşa edeceğiz. Yeni Çorum projesi şehrin yeni yüzüne ve vizyonuna yakışır bir proje olacak. Şehir büyüyor, ancak büyüyen ve gelişen şehrin ihtiyacına zaman zaman sorun yaşanıyor. Bu projeyle birlikte meydan hayalimiz gerçek olacak. Aşağı sanayi sitesi ve tuğla fabrikalarının oluşturduğu görüntü kirliliği ortadan kalkacak. Gazi Caddesi’ndeki meydan projesinden de vazgeçilmiş değil. Bu projeyi hayata geçirmek en büyük hayalimiz ve bunun için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.
Külcü’nün bilgilendirme amaçlı açıklamasının ardından söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Murat Çağlar, “Şehir belirli bir tarafa mı çekiliyor. Tüm resmi binaları belirli bir bölgede toplayıp o bölgeyi ticaret merkezi haline getirmeye mi çalışıyorsunuz? Gazi Caddesi üzerinde Valilik bölgesinde oluşturmayı planladığınız meydan projesinden vaz mı geçtiniz?” dedi.
Başkan Külcü ise “Birden fazla meydan olması iyidir. Şu anda bir tane bile meydanımız yokken, yakında 2-3 tane meydan olacak. Çorum Valiliği bölgesinde yapmayı düşündüğümüz meydandan vazgeçmedik. Burası meydan değil, meydancık olacak. Asıl büyük meydan Meydan Camii civarında olacak. Şehrin merkezi yer değiştiriyor. Şehir batıya doğru büyüyor” şeklinde konuştu.
CHP Belediye Meclis Üyesi Kemal Kapısız ise “böylesine önemli konular neden habersiz bir şekilde, aniden meclise getiriliyor. Gündem, Cumartesi günü elimize ulaşıyor, Pazartesi oylama yapılıyor. Meclis gündemi ve raporlar elimize çok geç ulaşıyor. Madem bir yıldır bu konu üzerinde çalışıyorsunuz, neden bizi daha önce bilgilendirmediniz. Proje çok güzel ama çekincelerimiz var, içimiz rahat değil. Evet desek olmuyor, hayır desek olmuyor. Biz hizmetten yanayız, hizmete talibiz ama sizler buna engel oluyorsunuz. 1 hafta öncesinden gündemi gönderseydiniz, konuşup tartışsaydık, çekincelerimiz varsa sorup bilgi alarak ortak noktada birleşseydik fena mı olurdu? Lütfen kamuoyunun yanlış anlamasına meydan vermeyelim, bu tür hayati konuları önceden konuşup tartışarak meclise getirelim” şeklinde konuştu.
Kapısız’a cevap veren Başkan Külcü, meclis gündeminin yasa gereği en az 3 gün öncesinden ulaşması gerektiğini, buna da dikkat ettiklerini, acil durumlarda önerge verilebildiğini, çok önemli olmadığı müddetçe konuları aniden meclise getirmediklerini anlatarak, “gündemin elinize geç ulaştığı konusunda haklısınız. Ancak bizler 1 yılı aşkın süredir bu konuyu konuşuyoruz. Basında birçok yazılar, haberler çıktı. 1 yıldır tartışılan bir konudan kimse ‘haberim yoktu’ deme hakkına sahip değil. İşin gizliliği, saklılığı yok. Her şey milletin gözü önünde oluyor. O bölgede yüzlerce mülkiyet sahibi var” dedi.ÇOK OKUNANLAR